Skip to content

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Jak odzyskać sprawność?

Powoduje bardzo krępujący ból podczas chodzenia, w fałdzie pachwinowym, a czasem w pośladkach. W najpoważniejszych przypadkach może promieniować wzdłuż przedniej części uda aż do kolana.

Jakie działania profilaktyczne i lecznicze mogę podjąć?

Spacery, jazda na rowerze, pływanie i aquaerobik są korzystne, poza okresami zaostrzeń, aby utrzymać siłę mięśni wokół biodra bez jego nadwyrężania.

Ruch, który sprawia, że jesteś zły

Poranne wstawanie z łóżka może być bolesne. Rozciągnij się, a następnie połóż się na boku w pozycji psiej nogi. Połóż górną część dłoni na materacu, następnie podnieś się do pozycji siedzącej i odchyl nogi w kierunku podłogi. Na koniec stań z wyprostowanymi plecami, trzymając ręce po obu stronach pośladków.

Właściwe leczenie

Chodzenie z laską może złagodzić dyskomfort i zapobiec bolesnym nawrotom choroby. Ulgę przynoszą środki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne i zastrzyki z kortykosteroidów. Jeśli proteza jest konieczna, ważne jest, aby wiedzieć, że dostępna jest chirurgia minimalnie inwazyjna. Oprócz niewielkiej blizny, jaką pozostawia, brak konieczności wykonania odcinka mięśniowego i zwichnięcia biodra w celu wstawienia protezy pozwala na lepsze poszanowanie stawu i tkanek miękkich. Skutkuje to mniejszym bólem pooperacyjnym i szybszym powrotem do aktywności.

Dążenie do elastyczności

Kiedy biodra i kręgi lędźwiowe zamarzają, mobilność staje się gorsza. Usiądź na czworakach na macie, ramiona i uda w pionie, plecy proste, głowa w jednej linii z kręgosłupem, patrząc na neutralny punkt na podłodze. Pochyl miednicę w dół, nie zaokrąglając zbytnio pleców i utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund. Następnie pochyl miednicę do góry, nie wyginając zbytnio pleców, i przytrzymaj przez dziesięć sekund. Nie ma potrzeby się wysilać. Zsynchronizuj przechylanie miednicy z oddechem, wysiłek powinien wystąpić podczas wydechu. Powtórz pięć razy.

Published inUncategorized